8 września 2015

Parę słów o jasełkach

Przedstawienia, które opowiadają wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem to oczywiście nieodłączny element tych świąt. Takie przedstawienia określone jako jasełka są bardzo popularne nawet w dzisiejszych czasach.

Święto Bożego Narodzenia obchodzone jest od 354 roku dnia 25 grudnia i związane jest z pogańskim świętem narodzenia światła. Scenariusz, według którego powstają jasełka będzie opowiadał ewangeliczny przekaz o narodzeniu Jezusa. Charakterystycznych elementem tych świąt są szopki, których znaki znajdujemy już w rzymskich katakumbach. Tam również na sarkofagach chrześcijan można znaleźć takie obrazki jak: Maryja z Dzieciątkiem, pokłon Trzech Króli czy mały Jezus w żłobie. To świętemu Franciszkowi z Asyżu przypisuje się pomysł stworzenia wyjątkowego przedstawienia, które pokazywało początek życia Jezusa. To on także zbudował pierwszą szopkę, w której nie może oczywiście brakować ukochanych braci czyli zwierząt. To właśnie zakon franciszkański przyniósł jasełka również do naszego kraju w drugiej połowie XV wieku. Wystawianie jasełek zaczyna się w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia. W okresie adwentu raczej powinno się wystawiać takie przedstawienia, które będą się jedynie odnosiły do czasu oczekiwania na urodzenie Chrystusa a nie takie, w których opowiada się już o jego przyjściu.

Słowo Jasełka pochodzi od słowa jasło, które oznacza żłób. Centralnym miejscem każdego przedstawienia powinien być żłóbek, w których rodzi się Chrystus. To właśnie ta tajemnica jest w przedstawieniu najważniejsza i trzeba dbać o to, by była należycie przedstawiona i podkreślona. O tej tajemnicy zawsze trzeba pamiętać, gdy przygotowuje się scenariusze jasełek.