8 września 2015

Światło w przedstawieniu

W teatrze takim bardzo ważnym elementem będzie na pewno oświetlenie, które należy przygotować z dużą starannością. Spełnia ono swoją istotna rolę i tak naprawdę jest nie do zastąpienia.

Warto na tym aspekcie nieco bardziej się skupić także, gdy przygotowuje się przedstawienie z dziećmi. W takich występach najczęściej nie ma dostępu do prawdziwej sceny czy też sprzętu do oświetlenia. Nie trzeba się jednak tym zrażać ponieważ i w takich przypadkach można przygotować doskonały występ i dobre światło. Światło jest takim elementem przedstawienia, który będzie budował atmosferę. Jeśli uda się wykorzystać wiele różnych kolorów to można oczekiwać, że przekaz sceniczny będzie jeszcze lepszy. Światło staje się tak naprawdę takim elementem, który będzie uzupełnieniem gry aktorskiej. Warto sobie więc zaplanować staranne działania, które sprawią, że to światło będzie dobrze przygotowane. Należy zadbać o jego przygotowanie od samego początku do końca.

W zależności od scen można stosować różne oświetlenie. Dopasowywać można jego kolory a także można wprowadzać różne formy. Czasami można stosować rozwiązania, które sprawią, że przedstawienie będzie bardziej tajemnicze. Do tego doskonale sprawdzą się punktowe źródła światła, które będą w białej barwie. Jeśli chce się rozświetlić scenę należy przygotować połączenie wielu różnych elementów. Rozwiązaniem będzie również użycie takiego światła, które stanie się świetną formą uzupełniającą dla całej scenografii. W sklepach znajdziemy wiele ciekawych reflektorów LED, które sprawią, że będzie można uzyskać za małe pieniądze dużą ilość światła i efektów świetlnych. Za kilkaset złotych można obecnie zrealizować naprawdę doskonałe oświetlenie, które złożone będzie z wielu elementów. Niekiedy jednak sprzętu nie będzie można kupić i w takich sytuacjach warto popytać znajomych, ponieważ rozwiązaniem może być wypożyczenie takiego sprzętu.

Dodatkowo można wprowadzić swoje elementy w postaci kolorowych folii odpornych na temperaturę, które kosztują kilkanaście złotych. Z ich pomocą można zmienić szybko kolor światła i uda się w ten sposób uzyskać naprawdę wiele doskonałych efektów. Poza tym można stosować również oświetlenie materiałów, co zawsze wygląda efektywnie. Już w momencie, gdy czytamy jakiś scenariusz powinniśmy pomyśleć o tym jakie światło będzie do niego dobrze pasowało. Jest to najlepszy moment, ponieważ można sobie wszystko dobrze zaplanować i realizować potem krok po kroku.