8 września 2015

Ciekawe pomysły na teatr w przedszkolu

Wśród elementów, które związane są z pracą w przedszkolu będzie znajdowała się również kwestia związana z organizacją przedstawień dla dzieci. Teatr to forma sztuki, w której łączy się skutecznie różne wizje artystyczne. Gdy uda się je wszystkie wykorzystać można oczekiwać również, że stworzy się coś ciekawego dla dzieci.

Kontakt dzieci z teatrem nie powinien ograniczać się jedynie do oglądania, warto jeśli sami będą realizować przedstawienia. Najczęściej dzieci lubią wcielać się w inne postacie i już w pierwszych latach swojego życia podejmują różnorakie działania, które zmierzają do takich zabaw. Forma taka sprawia, że stają się aktorami, zmieniają głos, przebierają się chętnie i wybierają rolę w zależności od rodzaju zabawy. W przedszkolu dzieci przez swoje gesty, ruch czy mowę mogą pokazywać wyjątkową ekspresję i emocję.

Obecnie w szkołach i przedszkolach bardzo mocno dąży się do tego, by dzieci były jak najbardziej aktywne. Dlatego na pewno organizacja przedstawienia teatralnego będzie w stanie ich zaktywizować. Dla wielu dzieci teatr stanie się szansą na zrealizowanie marzeń o tym, by stać się kimś innym. Wchodząc w świat sztuki dzieci mogą realizować siebie i mogą sami brać udział w przedstawieniach. Forma taka sprawdza się świetnie i jej efekty będą doskonałe. Dzieci dzięki temu mogą się także lepiej rozwijać ponieważ będą pracowały nad swoją wyobraźnią, będą mogły poprawiać swoją dykcję. Można również przez formy teatralne pracować nad umuzykalnieniem dzieci ponieważ tak naprawdę w ramach sztuk teatralnych powinno się również wybierać ścieżki dźwiękowe, które pozwolą na uatrakcyjnienie takiej sztuki. Dzieci natomiast mogą również pracować nad pamięcią ponieważ muszą się uczyć tekstu a to sprawia, że pracują nad umiejętnościami i koncentracją.

Teatrzyk dla dzieci - Baśniowa Kapela

W czasie organizacji przedstawień również postawy dziecka będą się zmieniały. Może ono pracować nad zmysłem obserwacji. Będzie mogło uczyć się jak na scenie przekazywać swoje emocje. Zabawa na pewno sprawi, że dziecko będzie się czuło bardziej doceniane na scenie. Na pewno przeżywanie uczuć i emocji w teatrze będzie ważne, dlatego należy się starać o to, by dziecko to potrafiło. Najważniejsze, by dzieci wiedziały jak się cieszyć a jak smucić. Muszą nauczyć jak się smucić a jak cieszyć. Powinny wiedzieć co będzie dobre a co złe. W czasie zabawy muszą wchodzić w rolę innych bohaterów i powinni wiedzieć jak się to skutecznie robi. Na pewno przy pozytywnych bohaterach można kształtować dobre wzorce a przy złych widzieć co jest złe i czego należy unikać. Przez organizację teatru można tak naprawdę zmienić codzienne zajęcia z dziećmi i dlatego mogą one chętnie brać udział w takim wydarzeniu. Dla osoby prowadzącej grupę również będzie to swego rodzaju uatrakcyjnienie pracy ponieważ taka osoba będzie mogła wprowadzić do pracy z dziećmi coś nowego i to powinno się sprawdzić.

Przez edukację teatralną dziecko będzie mogło się uczyć jak przeżywa się radości, jak cieszyć się swoją zabawą a jednocześnie umieć dobrze występować na scenie. W takich przedstawieniach najważniejszym elementem zawsze będzie należyta aktywność dzieci i to ich trzeba zachęcać do tego, by w teatrze brały udział. Warto im zwracać uwagę na takie formy, które będą się najlepiej sprawdzały oraz będą w stanie sprawić, że dzieci skupią się na tym co robią. Powinno się natomiast w czasie przedstawień unikać obserwatorów, którzy mogą sprawić, że dzieci będą się rozpraszać i będzie to zła sytuacja.