8 września 2015

5 cech naprawdę dobrego scenariusza

Działalność sceniczna jest od zawsze wpisana w pracę z dziećmi w szkołach czy przedszkolach. W ciągu roku mamy różnorakie święta, z okazji których można przygotowywać różne występy. Będzie to jednocześnie twórcza zabawa jak i też pewna forma nauki nowych umiejętności oraz nauka pracy w grupie.

Skąd brać dobre scenariusze, które będą się nadawały do stworzenia dobrych przedstawień?

Przede wszystkim na samym początku warto sobie powiedzieć czym dla nas będzie dobry scenariusz i potem na pewno będzie go łatwiej szukać. Wymagania są różne, ale można wymienić kilka podstawowych cech, które powinien mieć każdy scenariusz.

1. Najważniejsze będzie, by wybrany przez nas scenariusz, był bardzo dobrze przygotowany pod kątem wieku dzieci, które będą miały w takim przedstawieniu występować. Chodzić tutaj będzie i o język takiego przedstawienia jak i też o fabułę czy piosenki, które mają być wykorzystywane. Będzie to element, który znacząco ułatwi pracę a jednocześnie będzie można się łatwiej nauczyć ról dzieciom.

2. Druga istotna kwestia to fakt dobrego dobrania scenariusza pod kątem liczby osób w grupie czy klasie. Należy szukać takiego scenariusza, w którym będzie tyle ról, by każda osoba mogła wystąpić. Chodzi o to, by nikt nie czuł się wykluczony oraz by każdy mógł brać udział w takiej przygodzie.

3. Trzecia istotna kwestia to już treść samego scenariusza. Chodzi o to, by był to taki scenariusz, który jest w stanie przekazywać jakieś większe wartości. Ma pobudzać do refleksji. Powinno się dbać o to, by w takim scenariuszu była chociaż jakaś dawka humoru, która będzie bawić uczestników.

4. Czwarta kwestia to możliwość dopasowania scenariusza do warunków, w których takie przedstawienie będzie organizowane. To na pewno kolejna ważna sprawa, którą powinno się wziąć pod uwagę. Tekst powinien być przygotowany tak, by była możliwość jego modyfikacji pod kątem dopasowania do potrzeb a także, by nie wymagało to szczególnych prac.

5. Ostatnim elementem, który należy wspomnieć będzie muzyka. Jej rola w teatrze jest oczywista i chyba każdy zdaje sobie z tego sprawę. Nie ma dobrego scenariusza bez dobrze przygotowanej muzyki. Muszą się tam znaleźć podkłady, piosenki, odgłosy. Najlepiej, by mieć również wersję instrumentalna takich piosenek.

www.scenariuszewielkipost.pl